Tom Pidcock osvojio zlato u olimpijskoj utrci brdskim biciklom

Sadržaj:

21-godišnjak uzima prvo zlato za brdski biciklizam tima GB dok Mathieu van der Poel pada

Tom Pidcock osvojio je prvu biciklističku zlatnu medalju tima GB na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. u disciplini brdski biciklizam za muškarce.

Yorkshireman je pobijedio švicarskog vozača Mathiasa Flückigera jer je favorit prije utrke Mathieu van der Poel bio primoran da odustane nakon teškog sudara u prvom krugu. Branilac titule Nino Schurter mogao je biti samo četvrti, dok je Španac David Valero osvojio bronzu.

Pidcockova pobjeda ga čini prvim britanskim jahačem koji je osvojio medalju u disciplini brdskog biciklizma od njenog predstavljanja na igrama u Atlanti 1996.

21-godišnjak je na kraju osvojio zlato s relativnom lakoćom pobijedivši Flückigera za 20 sekundi na tehničkoj Izu stazi za brdski biciklizam. Pidcock je uspio odgurnuti solo za dva kruga nakon što se pokazao previše jak na raznim strmim usponima staze od 4 km. Pritisak koji je izvršio Pidcock doveo je do toga da je Flückiger spustio nogu sa dva preostala kruga, osim što je osigurao zlato za Veliku Britaniju.

Sa dovoljno vremena za proslavu, Pidcock je uspio da zgrabi britansku zastavu dok je krstario duž ciljne linije.

Pidcock je takođe imao svoju priličnu sreću tokom trke jer je za dlaku izbegao Van der Poelov spektakularni pad na početku trke. Van der Poel se borio, ali je na kraju odustao sa dva preostala kruga jer su njegove povrede uzele danak.

Ineos Grenadier nazvao je svoj olimpijski uspjeh 'nestvarnim' nakon što je izjavio da nije imao dobru trku otkako je slomio ključnu kost u padu početkom juna.