Norveška Arktička trka počinje danas, sa pobjedama u etapi Van der Poela u formi

Sadržaj:

Teški uslovi mogli bi odgovarati Holanđaninu dok se vraća sa ljeta provedenog u razbijanju scene brdskog biciklizma

Nakon prodora Classics sezone u kojoj je osvojio pobjede u Amstel Goldu, Dwars door Vlaanderenu i Brabantse Pijlu, Mathieu van der Poel je ljeto proveo trkajući se na brdskim biciklima. Osvojivši trio pobjeda na nedavnim rundama Svjetskog kupa u brdskom biciklizmu, sada se vraća na cestu na Arktičkoj utrci Norveške koja je često padala kišom.

U želji da dodatno usavrši svoju formu uoči preokreta na Svjetskom prvenstvu u Yorkshireu ovog septembra, on će se poredati sa francuskim nacionalnim šampionom Warrenom Barguilom i državnim prvakom Kazahstana Alexeyjem Lutsenko.

UCI Europe Tour utrka ocijenjena 2. HC-om možda nema veliki profil, ali teška ruta i zadivljujući krajolik često čine da je vrijedno uključiti. Vraćajući se nakon što je prošle godine osvojio bodove, Van der Poel ovog puta ima slične ciljeve.

'Sve u svemu, mislim da je Arktička trka Norveške malo preteška za mene', objasnio je nedavno. 'Penjanje mi je već bilo malo preteško prošle godine, a koliko sam vidio, ove godine je još teže, tako da mi nije cilj da osvojim ukupnu klasifikaciju.

'Ali sigurno ću pokušati ponovo da osvojim etapu ili dvije kada su u pitanju sprintevi u grupi, a onda ću postaviti svoje saigrače koji su spremniji od mene za penjanje.'.

Možda je još važnije, sljedeća četiri dana će biti prilika da se ponovo upozna sa utrkama na cesti nakon ljeta provedenog na zemlji.

Pošto je osvojio Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu 2015. i 2019., Van der Poel će uskoro tražiti da svojoj kolekciji doda još jedan set duginih traka na Road World Champs 29. septembra.

Trenutno favorit mnogih kladioničara na oko 10/3, on vodi Petera Sagana (4/1) i Juliana Alaphilippea (8/1) u njihovoj procjeni.