Može li Elynor Backstedt osvojiti prvo zlato za Veliku Britaniju na Svjetskom prvenstvu 2019?

Sadržaj:

Već osvajač bronzane medalje u juniorskoj vožnji na hronometar, Backstedt će voziti za pobjedu u cestovnoj utrci u petak. Foto: SWPix.com

Drustna utrka za žene juniora koja se održava u petak mogla bi predstavljati prvu, a možda i najbolju, šansu Britanije za zlato na našem domaćem Svjetskom prvenstvu. S obzirom da se i muški i ženski elitni timovi suočavaju sa teškom borbom tokom vikenda, mladima je prepušteno da nose preveliku težinu očekivanja.

Primarno je ovo palo na sve rastuću zvijezdu Toma Pidcocka, koji će se takmičiti u muškoj utrci do 23 godine kasnije istog dana. S obzirom da ga mnogi ljudi vide kao trenutnog favorita u njegovoj disciplini, tim GB također ima još jednog manje najavljivanog kandidata za medalju u obliku mlade Elynor Backstedt.

Pošto je ovog utorka već osvojila bronzu u vožnji na hronometar, 17-godišnjakinja je sada postala zlatna u juniorskoj cestovnoj utrci svojim eksplicitnim ciljem.

U potrazi za pobjedom, ona će nastojati zaokružiti već odličnu sezonu. Nakon što je osvojila dva zlata na UEC Evropskom juniorskom prvenstvu na stazi, zajedno sa pobjedom na cestovnoj utrci Gent-Wevelgem Junioren, ovog maja je stekla iskustvo i takmičeći se sa elitom na Tour de Yorkshireu.

Kćerka švedskog bicikliste i pobednika Paris-Roubaixa Magnusa, dolazi iz porodice biciklista, sa sestrom Zoe takođe talentovanom trkačicom.

Očigledno u odličnoj formi, Elynor je bila samo 10 sekundi od pobjednika na klizavom i tehničkom Svjetskom prvenstvu TT ranije ove sedmice, uprkos tome što je skoro pala u vlažnim uslovima.

Deo britanskog tima od pet osoba za drumsku trku, suočiće se sa konkurencijom holandskih vozača. Nadajmo se da će joj podrška od kuće oko staze od 92 km pomoći da zamahne ovog petka.