Giro di Sicilia se vraća nakon 42-godišnje pauze sa finišom na vrhu Etne

Sadržaj:

finiš vrha na Etni središnji dio nove etapne utrke na italijanskom ostrvu Sicilija

Giro di Sicilia će se vratiti u profesionalni kalendar sljedećeg mjeseca nakon 42 godine provedene u divljini, usredsređujući se na završetak vrha na kultnom vulkanu, planini Etna.

Pokrenuta danas preko vlastite web stranice, četverodnevna etapna utrka će se takmičiti na italijanskom ostrvu Sicilija od srijede 3. do subote 6. aprila 2019.

Prve tri etape će biti pokretni dani dizajnirani za sprintere i punčere, a završna etapa će se završiti finišom na vrhu na vulkanu Etna.

Etapa 1 će biti uglavnom ravna ruta od 165 km od drevne luke Katanije, sjeverno duž obale do Milazza na samom sjeveroistoku ostrva.

Slika
Slika

Druga etapa će biti nešto brdovitija i znatno duža sa 236km staze od Capo d'Orlanda do metropolitanskog središta Palerma. Etapa 3 putuje u unutrašnjost, opet dinamičan dan, sa 188 km vožnje od C altanissette do Raguse.

Ovo postavlja utrku za njen posljednji, odlučujući dan, snažan sprint od 119 km od Giardini Naxosa do vrha Etne.

Turneja po Siciliji je jedna od najstarijih italijanskih biciklističkih trka u kalendaru. Prvi put je postavljen davne 1907. godine, kada ga je osvojio trostruki šampion Giro d'Italia Carlo Galetti.

Utrka se zatim odvijala sporadično u narednih 70 godina, a među pobjednicima su bili Diego Ronchini i Roger De Vlaeminck.

Posljednju trku, održanu 1977. godine, pobijedio je Guiseppe Saronni koji je kasnije osvojio dvije titule na Girou, Milano-San Remo, Il Lombardia i Svjetsko prvenstvo u cestovnoj utrci 1982.

Povratak utrke u kalendar je donekle doprinio privlačenju nekih od najvećih i najboljih sportskih timova sa UAE-Team Emirates, Androni Giocattoli-Sidermec, Wanty-Groupe Gobert i Izraelska biciklistička akademija, svi su potvrđeni za startnu liniju.

Jedini propust koji će vjerovatno ostaviti sicilijanske Tifosi frustriranim, međutim, je onaj Bahrain-Merida, što znači da najdraži biciklistički sin Sicilije Vincenzo Nibali neće biti prisutan.