Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz osvaja istorijsku Maglia Rosa nakon 21. etape u Veroni

Sadržaj:

Nezaboravna prva Grand Tour za Ekvador dok Chad Haga šokira favorite za pobjedu u finalnoj vožnji na hronometar u Veroni

Movistarov Richard Carapaz osigurao je istorijsku pobjedu na Giro d'Italia-u pošto je postao prvi Ekvadorac koji je osvojio Grand Tour.

Carapaz je bezbedno prešao ciljnu liniju individualne vožnje na hronometar Etape 21 u Veroni i pobedio domaćeg favorita Vincenza Nibalija do prvog ružičastog dresa.

Nibali je osigurao drugo i 11. postolje Grand Toura, dok je Primoz Roglić uspio preskočiti Mikela Landu za osam sekundi i zauzeo treće mjesto u Generalnoj klasifikaciji.

Počasti na etapi pripao je emotivnom Chadu Hagi iz tima Sunweb čija se opsežna priprema za stazu od 17 km isplatila. Prolazeći škakljivom stazom za vrijeme od 22 minuta i 7 sekundi, Amerikanac je pobijedio favorita prije utrke Victora Campenaertsa za četiri sekunde.

Preostali dresovi utrke su također odlučeni u gradu Shakespearea.

Maglia Ciclamino za najboljeg sprintera pripao je dvoetapnom pobjedniku Pascalu Ackermannu (Bora-Hansgrohe), koji je pobijedio Arnauda Demarea (Groupama-FDJ) sa 226 poena na 213.

Maglia Blanco najboljeg mladog vozača osvojio je Miguel Angel Lopez, pobijedivši Pavela Sivakova (Team Ineos) i Hugha Carthyja (Education First). Planinskom Maglia Azzurra je dominirao Gulio Ciccone (Trek-Segafredo) koji je imao duplo više bodova od svog najbližeg rivala Fausta Masnade.

Carapaz i Landa su se pobrinuli da Movistar zauzme timsku klasifikaciju jer 900 km u pauzi znači da je Damiano Cima uzeo odbojnu klasifikaciju sa Sho Hatsuyama iz Nippo-Vinija koji je osvojio Maglia Nera posljednju na Generalnoj klasifikaciji.

U sajmskoj Veroni

I to je bilo to, završna faza Giro d'Italia 2019, 17 km vožnje na hronometar oko prekrasnog grada u Venetu kojem se Shakespeare toliko divio da je koristio kao scenografiju za Dva gospodina iz Verone i Romea i Juliju.

Sa udarcem u brdo, udarcem u sredinu, pobjednik posljednjeg dana bi morao da pomiješa sposobnost vožnje na hronometar sa robusnošću nakon što je izdržao teške tri sedmice trka.

Izuzev katastrofe, Maglia Rosa je bila zaboravljena odluka. Pripadao je Richardu Carapazu iz Movistara koji je držao zaostatak od 1 minuta i 54 minuta za Vincenzom Nibalijem (Bahrein-Merida) na drugom mjestu.

Bio je to istorijski trenutak jer je Carapz postao prvi Ekvadorac koji je ikada osvojio Grand Tour.

Mala nacija zaluđena fudbalom od 17 miliona ljudi imala je novog heroja za navijanje i slavlje, predsjednik nacije Lenjin Moreno platio je završnu fazu koja će biti emitovana na besplatnoj televiziji.

Pored pobjednika etape, hronometar bi također odlučivao o konačnom podijumu. Mikel Landa je bio treći, ali samo 23 sekunde ispred Primoža Roglića, što je premoštiv zaostatak za Slovenca.

Favoriti za estradu bio je nedavni rekorder u satima Victor Campenaerts iz Lotto Soudala. Uradio je ono što se očekivalo, postavivši najbrže vrijeme 22.11.

Međutim, to nije bilo dovoljno dobro, jer je mladi Amerikanac Chad Haga (Tim Sunweb) bio brži za četiri sekunde u vremenu od 22.07, vremenu koje bi vjerovatno ugrozio samo Roglić.

Roglić je bio brz, ali ne dovoljno brz, pao je za 26 sekundi manje od Haginog pobjedničkog vremena, ali dovoljno da prestigne Landu i osigura prvi podijum na Grand Touru za Slovenca.