Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin je pobijedio Quintanu u finalnom TT i osvojio Giro d'Italia za 31 sekundu

Sadržaj:

Tim Sunweb vozač postaje prvi holandski pobjednik Giro-a

U završnoj fazi 100th Giro d'Italia, Tom Dumoulin (Team Sunweb) napravio je hronometar svog života kako bi oteo utrku od Nairo Quintana (Movistar). Skoro od prvog okretanja pedale na hronometarskoj vožnji od 29,3 km, Dumoulin se povukao od svojih rivala kako bi povukao vrijeme koje je izgubio u prethodnih nekoliko etapa.

Trebalo mu je da nadoknadi 53 sekunde i na kraju je završio 1m24s ispred Quintane, koji je uspio da se zadrži na drugom mjestu, a treći je bio Italijan Vincenzo Nibali (Bahrein-Merida).

Pokazalo se kao savršen završetak trke koja je imala dramu, heroje i kontroverze tokom svoje tri sedmice.

Konačna pobjednička razlika od samo 31 sekunde svjedoči o tome koliko se bitka vodila tesno, a malo će ljudi smatrati da Dumoulinova pobjeda nije u potpunosti zaslužena.

Kako je prošla 21. faza Giro d'Italia

Uoči završne faze, organizatori Giro d'Italia 2017. mora da su trljali ruke o tome koliko je trka evoluirala, što je kulminiralo ovim uzbudljivim raspletom.

Kako su se vozači postrojili na startnoj rampi, još uvijek nije bilo izvjesnosti kako će ovogodišnji Giro ispasti.

Samo nekoliko dana ranije, Dumoulin tima Sunweb je izgledao kao siguran pobjednik.

Posle etape 15 imao je 2m51s jastuk nad najbližim rivalom, i trebalo je samo da ostane blizu glavnih takmičara u planinama i da ne gubi previše vremena, a zapečatio bi laku pobedu u poslednjem vremenu -proba – 29,3km spust od Monce do Milana.

Međutim, nekoliko skupih grešaka u poslednjih nekoliko faza trke značilo je da je izgubio ružičasti dres i otišao u hronometar na četvrtom mestu na GC-u, 53 sekunde manje od novog lidera trke Quintane.

Takođe ispred njega bili su Nibali, koji je zaostao za 39 sekundi od Quintane, i FDJ-ov Thibaut Pinot sa 43 sekunde.

Dumoulin je bio među favoritima za osvajanje etape, zahvaljujući svojim superiornim vještinama vožnje na hronometar u odnosu na svoje rivale, ali nije bilo sigurno da li bi mogao vratiti 53 sekunde na prilično kratkoj udaljenosti, posebno kako je izgledao fizički iscrpljen u prethodnih nekoliko faza.

Prije početka 21st etape bilo je teško predvidjeti ko će na kraju biti na podijumu i na kojoj poziciji.

Jednako tako, u konkurenciji mladih jahača, Adam Yates (Orica-Scott) je imao 28 sekundi prednosti u vožnji na hronometar, ali čovjek za petama bio je Bob Jungels (Quick-Step Floors), jedan najboljih kronometara u pelotonu, pa je konačni osvajač bijelog dresa bio neizvjestan kao i ružičasti.

Rano u fazi, najbolje vrijeme je postavio Holanđanin Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) u 33m08s. Kada su favoriti krenuli, Dumoulin se brzo etablirao kao kum na vreme.

Do prve kontrolne tačke, već je povratio značajno vrijeme svakom od trojice muškaraca ispred sebe na GC-u.

U međuvremenu se Jungels vratio kući u vremenu od 34m02s, pune 94 sekunde ispred Yatesa da skine bijeli dres s leđa britanskog jahača.

Dumoulin nije mogao pobijediti na pozornici. Njegovo vrijeme od 33m23s bilo je dovoljno da mu da drugi iza Van Emdena, ali što je još važnije bilo je 1m27s ispred Pinota, 54s ispred Nibalija i 1m24s ispred Quintane.

Na kraju jednog od najuzbudljivijih Giroa u posljednje vrijeme, Dumoulin je osvojio 100th izdanje utrke sa razlikom od samo 31 sekunde, da bi postao jedini Holanđanin će pobijediti na najvećoj trci u Italiji.

Quintana je uspela da se zadrži na drugom mestu na podijumu, a Nibali na trećem mestu.

Takođe na završnom podijumu, Mikel Landa iz Team Sky-a poneo je dres Kralja planina, a Fernando Gaviria iz Quick-Step Floorsa uzeo je dres za bodove, dok je Quick-Step Floors takođe preuzeo timsku nagradu.