Tom Pidcock iznenađen što je postao 'drugi najbolji na svijetu u ciklokrosu

Sadržaj:

20-godišnjak je završio drugi na elitnom svjetskom prvenstvu u ciklokrosu iza Mathieua van der Poela

Tom Pidcock je izrazio šok što je postao 'drugi najbolji na svijetu u ciklokrosu' nakon što je uzeo srebro iza Mathieua van der Poela na Svjetskom prvenstvu.

20-godišnjak je vozio stručnu trku u svom debiju na elitnom nivou, odbranivši se od belgijskog tima koji je zauzeo drugo mjesto tog dana, završivši iza trostrukog šampiona Van der Poela.

Nakon što je prešao ciljnu liniju u Dufendorfu, u Švicarskoj, Pidock je ispričao kako je rezultat nadmašio njegova očekivanja dolaskom na prvenstvo.

'Da budem iskren, nisam mislio da ću biti toliko jak. Znao sam za ovaj kurs i ovi uslovi bi mi odgovarali. Bilo je nevjerovatno,' rekao je Pidcock.

'Ja sam danas drugi najbolji na svijetu u ciklokrosu. To je nestvarno. Mathieu je jedan od najboljih vozača na svijetu, a ja sam danas bio drugi iza njega. To je nevjerovatno.'

Dok je Van der Poel pobegao sa svojim naglašenim vođstvom od prvog kruga, Pidcock se žestoko borio u prvim krugovima zajedno sa belgijskom četvorkom Michaelom Vantournoutom, Toon Aertsom, Eli Iserbytom i Woutom van Aertom.

Na blatnjavoj, tehničkoj stazi Pidcock je pokrenuo žestok napad u trećem krugu od sedam kako bi se distancirao od ostalih. Prvobitno je Iserbyt pratio napad prije nego što je pao.

Pidcock je istrajao u svojim naporima, na kraju je prešao ciljnu liniju 1 minut 20 sekundi iza Van der Poela i 25 sekundi ispred Aertsa koji je završio podijum.

Njegovim rezultatom Britanija je osigurala svoju prvu elitnu mušku medalju u ciklokrosu. To je ujedno bila i prva elitna britanska medalja na Svjetskom prvenstvu u ciklokrosu od bronze Helen Wyman na Hoogerheideu 2014.

Pidcock je osigurao prvu elitnu svjetsku medalju iako je još uvijek imao pravo na utrku u kategoriji do 23 godine. Međutim, nakon što je prošle sezone osvojio titulu do 23 godine, Pidcock je odlučio skočiti na elitni nivo kako bi se takmičio protiv najboljih na svijetu. Bila je to odluka za koju je Pidcock rekao da se pokazala ispravnom.

'Mogao sam da ostanem u U23, bilo bi lakše, ali na kraju sam na podijumu među elitama, veoma je prijatno', objasnio je Pidcock.

'Takođe je čudno jer sam bio bolestan cijelu sedmicu. Od utorka nisam baš vozio, ali možda mi je bilo dobro. Možda bih trebao češće biti bolestan.'

Ranije tokom vikenda, Britanka Anna Kay osigurala je jedinu drugu medalju jer je osvojila bronzu u ženskoj utrci do 23 godine iza Francuskinje Marion Riberolle i Mađarske Kata Vas.

Slika: Trinity Racing