Pogledajte nevjerovatnu pobjedu Ed Laveracka u National Hill Climb na Stravi

Sadržaj:

Mladi Velšanin držao je moćnih 7,25w/kg na 5,5km uspona Haytor

Mladi Velšanin Ed Laverack je prošle nedjelje na Haytoru u Devonu osvojio svoju prvu titulu državnog šampionata Britanskog brda. Ovaj 25-godišnji profesionalni vozač postavio je neuporedivo vrijeme od 11 minuta i 37 sekundi na usponu od 5,5 km kako bi udobno vidio Paul Double iz Velo Cluba Venta za 9 sekundi. Richard Bussell iz AreoCoach-a, koji je zauzeo treće mjesto, zaostajao je 29 sekundi.

Laverack, koji se takmiči za SwiftCarbon Pro Cycling tim na kontinentalnom nivou, impresionirao je hladnim, ali suvim uslovima kako bi preuzeo titulu i takođe poboljšao rekord staze koji je postavio 2018.

Laverack je 2018. oborio 39-godišnji rekord u usponu na Haytor Hill s vremenom od 12 minuta i 24 sekunde. Tokom vikenda, Velšanin je postigao ovo prethodno najbolje vrijeme za dodatnih 47 sekundi.

Bio je to dan padajućih rekorda jer je Hayley Simmonds također oborila ženski rekord staze za 45 sekundi, koji je već držala, i završila u vremenu od 14 minuta i 17 sekundi.

Bio je to vrhunski nastup Laveracka rođenog u Llanelliju koji je od tada dijelio svoju vožnju na Stravi.

Slika
Slika

Duži uspon nego inače za Hill Climb Nationals, Laverack je uspio izdržati iscrpljujućih 428 vati za uspon od 5,5 km, 6 posto uz prosječnu brzinu od 26,5 kmh. Sa navodnom težinom od 59 kg, to je značilo da je imao 7,25w/kg tokom cijele vožnje.

U odmjerenoj izvedbi, Laverack je izdržao iskušenje da ide previše, s njegovom snagom koja je ostala oko 450w tokom većeg dijela uspona prije nego što se povećao na 500w za posljednjih 500m.

Laverackov ritam je također bio relativno nizak za tako dug uspon, u prosjeku 93rpm.

Sa dijelovima nizbrdica unutar uspona, Laverack je čak imao rijetkost da je prešao 50kmh tokom vožnje što je sigurno pomoglo da se izobliči prosječna brzina od 26kmh.

Iznenađujuće, uz rekord staze došao je i Strava KOM (prava nagrada) jer je Laverack postavio vrijeme od 11 minuta i 27 sekundi na segmentu pod nazivom 'Haytor official HC'.

Bila je to jedna od 20 kruna koje je mladić osvojio tog dana uz njegov novi dres na plave, bijele i crvene pruge, koji je bio skroman u pobjedi: 'Izvršio plan. Imao dobre noge. Velika podrška publike i online. Drago mi je da sam mogao završiti posao.'