Svjetsko prvenstvo 2018: Van Vleuten udoban pobjednik na svim holandskim podijumima

Sadržaj:

Četiri holandske vozačice u prvih 10 dok Van Vleuten brani svoj dugini dres. Fotografije: Innsbruck-Tirol 2018. / BettiniPhoto

Pojedinačna vožnja na hronometar na elitnom Svjetskom prvenstvu za žene pokazala se kao holandska afera jer je Annemiek van Vleuten natjerala sunarodnjakinje Annu van der Breggen i Ellen van Dijk da preuzmu dugini dres.

Van Vleuten je uspjela da se izdrži tokom druge polovine staze i pobijedila Van der Breggen za 29 sekundi, osiguravši joj drugu uzastopnu svjetsku titulu u vožnji na hronometar.

35-godišnjak je prešao stazu od 28,5 km za 34 minuta i 25 sekundi.

Nizozemci su registrovali četiri vozača u prvih 10, zahvaljujući šestom mestu Lucinde Brand, dok su Amerikanke takođe uspele da impresivne rezultate sa petim, sedmim i desetim za Leah Thomas, Amber Neben i Tayler Wiles.

Osvajačica bronzane medalje Van Dijk zauzela je rano vruće mjesto, zauzevši mjesto Branda, prije nego što je Van der Breggen vidio njeno vrijeme za skoro minutu. Posljednji koji je sišao s rampe bio je konačni pobjednik Van Vleuten, koji je preuzeo zdravo vodstvo u prvom podjelu vremena.

Timming na stazi sugerira da je vozačica Mitchelton-Scott tada krvarila nekoliko sekundi u posljednjih nekoliko kilometara do svog holandskog saigrača, pri čemu je skoro pao na 10 sekundi sa 24 sekunde na kratkoj udaljenosti.

Međutim, ovi su se pokazali zbunjeni jer je do trenutka kada je Van Vleuten prešla granicu ona za pola minute poboljšala vrijeme Van der Breggena.

Na kraju, Van Vleuten je izgledao udobno u pobjedi dominirajući stazom, postavljajući najbrža vremena u svakom od međusplova.

Što se tiče britanskih interesa, Alice Barnes i Hayley Simmonds objavile su takmičarske rezultate i završile na 22. odnosno 23. mjestu.

Govoreći nakon svoje pobjede, Van Vleuten je prokomentarisala: 'Ti samo želiš da osvojiš dres, a ja znam kako je trenirati i trkati se u ovom dresu' prije nego što se raduje elitnoj cestovnoj utrci ove subote, od kojih je ona je favorit za pobjedu.

Također je govorila o tome kako je staza bila beskompromisna navodeći da 'teška stvar nije bila uzbrdo, već da nije bilo oporavka u spustu.

'Vožnja 80kmh u spuštanju, ali guranje brzine nizbrdo.'

Biće malo vremena za Van Vleuten da proslavi jer je sada fokusirala svoju pažnju na osvajanje prve titule svjetske cestovne utrke.

Uz Van Der Breggena i branioca titule i kolegice Holanđanke, Chantal Blaak, Van Vleuten će tražiti još jednu Holanđanku čistu elitu elitnih ženskih svjetskih cestovnih dresova.