Britanski vozači osvojili četiri medalje u uzbudljivom vikendu na Svjetskom prvenstvu u ciklokrosu (galerija)

Sadržaj:

Tom Pidcock je vodio Britance 1-2-3 u juniorskoj konkurenciji tokom uzbudljivog vikenda na Svjetskom prvenstvu u ciklokrosu

Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu 2017. pokazalo se kao zabavan trkački vikend, u kojem su se uslovi mijenjali za skoro svaku utrku.

U konkurenciji juniora, tereni su još uvijek bili smrznuti i prekriveni snijegom. Tom Pidcock, već evropski i britanski nacionalni šampion, napravio je fenomenalnu vožnju od početka do kraja.

17-godišnjak je rano otišao od svojih rivala i držao ih na sigurnom udaljenosti tokom cijele trke. Skliznuće u jednom od završnih krugova moglo je pokvariti njegovu inače skoro savršenu vožnju, ali junior je ostao miran, podesio zadnju kočnicu i odjahao do cilja.

Pidcock je prije trke rekao za Cyclist da mu se svidjelo biti favorit i rezultat pokazuje da se savršeno nosio sa tim pritiskom.

Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu Bieles: Britanci 1-2-3 na podijumu za juniore

Iza Pidcocka, njegovi britanski saigrači Dan Tulett i Ben Turner završili su potpuno britanski podijum. U sedmici kada je mladi britanski ciklokros vozač Charlie Craig preminuo sa samo 15 godina, emocije te prilike bile su jasne u britanskom timu.

Četvrta medalja UK ovog vikenda došla je od Evie Richards u utrci za žene U23. Richards je bio branilac titule i napravio je solidnu vožnju i završio na postolju, iza Annemarie Worst (Holandija) i Ellen Noble (SAD).

Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu Bieles: Evie Richards do bronze

Zaokružujući prvi dan takmičenja, Nikki Brammeier, Helen Wyman i Hannah Payton podigle su zastavu za tim GB u elitnoj ženskoj trci.

Nedavno se vratio nakon povrede, Wyman se teško borio da završi među 20 najboljih, dok je Brammeier osvojio deveto, a Payton 27.

Bieles Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu: Nikki Brammeier tokom elitne ženske utrke

Do trenutka kada su se žene utrkivale, staza se odmrznula, a da nije postala previše blatna. To je sve zbog promjene drugog dana.

Kada je počeo drugi dan takmičenja, temperature su bile mnogo više nego što su bile i staza se pretvorila u aljkavu jamu s blatom.

Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu Bieles: U23 muška utrka

Na dnevnom redu su bile utrke za muškarce U23 i Elite. Joris Nieuwenhuis (Holandija) pokazao se previše jakim za svoje rivale i pobijedio Felipea Ortsa (Španija) za više od jedne minute. Nieuwenhuisov saigrač Sieben Wouters bio je sljedeći preko linije i stao na posljednju stepenicu pobjedničkog postolja.

Završni događaj vikenda je nastavio stvari koje su bile na rubu sjedala, ali na kraju se čini da je izbor guma bio odlučujući.

Ova analiza ništa ne oduzima od Wouta van Aert-a (Belgija), koji je uspješno odbranio svoj dugini dres, ali kasni ubod lidera u ranoj utrci Mathieua van der Poela (Holandija) dao je van Aert-u ono što mu je bilo potrebno.

Svjetsko prvenstvo u ciklokrosu Bieles: Publika gleda elitu mušku utrku

Izvještaji odmah nakon trke navode da je Belgijanac pretrpio samo jednu ubod, dok su ostali vozači pretrpjeli pet ili više, a neki su se povukli nakon što su ostali bez rezervnih kotača.

Sve oči su sada uprte u gume sa zelenim slojem koje je koristio Svjetski šampion. Nadamo se da će uskoro biti dostupno u lokalnoj prodavnici bicikala u vašoj blizini.

Sve fotografije: Dan Monaghan - cadenceimages.com