Dowsett osigurava GB dodatno mjesto na Olimpijskim igrama u Tokiju uz vožnju na hronometar na Svjetskom prvenstvu

Sadržaj:

Uprkos najboljem učinku u karijeri, Dowsett bi i dalje mogao propustiti Olimpijske igre sljedeće godine

Uprkos tome što je osigurao Velikoj Britaniji dodatno mjesto na Olimpijskim igrama sljedeće godine sa najboljim petim mjestom u karijeri na Svjetskom prvenstvu u vožnji na hronometar, Alex Dowsett možda neće imati zagarantovano mjesto na Tokiju 2020.

Jahač Katusha-Alpecin završio je 2:02 manje od konačnog pobjednika Rohana Dennisa koji je ispratio konkurenciju Belgijanca Remco Evenepoela i Italijana Filippa Ganna, koji je završio podijum.

Dowsettova vožnja je bila dovoljno dobra, međutim, da vidimo da je Velika Britanija dobila drugo mjesto u vožnji na hronometar na Olimpijskim igrama sljedećeg ljeta u Japanu.

Nastup 30-godišnjaka u Harrogate-u bi ukazivao na to da bi on bio među favoritima za predstavljanje Velike Britanije u Tokiju, ali stroga pravila oko učešća mogla bi ga propustiti.

'Ta izvedba baca Olimpijske igre kao mogućnost, ali oni imaju ovo smiješno pravilo gdje morate biti dio tima za cestovne utrke da biste vozili hronometar,' rekao je Dowsett.

'To je smiješno jer je kao da kažete Usainu Boltu ako želite trčati 100m, morate napraviti 800 i 1500m, to su različiti sportovi.'.

Dowsett je propustio pobjedničko postolje za samo sedam sekundi, ali je premašio svoja očekivanja prije utrke razbijanjem prvih pet. Dobar nastup je također došao kao olakšanje Dowsettu koji je osjetio pritisak na domaćem Svjetskom prvenstvu.

'Prije hronometra, bio sam zaista nervozan posljednjih nekoliko dana. Kada postanem nervozan, počinjem da se krećem i [postajem] neproduktivan i ne odmaram se, ' rekao je Dowsett posle trke.

'Ne volim metu na kojoj želim da završim jer želim da pobedim. Gledajući ono što je realno, mislio bih da sam top 10, tako da sam zadovoljan petim. Bilo je lijepo da se sve spoji.'

Jedan od vozača koji je srušio Dowsett bio je 19-godišnji Evenepoel. Dok je Belgijanac prepustio skoro 70 sekundi pobjedniku dana, bio je to izvanredan učinak s obzirom na to da se utrkivao kao junior prije samo 12 mjeseci.

Dowsett je zabilježio Evenepoelov nastup i označio ga kao pravog kandidata za zlato u Tokiju sljedeće godine.

'On je fenomenalan. Izbacite njegove godine iz jednačine, za dva mjeseca osvojio je Classica San Sebastian, Tour of Belgium i evropski hronometar. To su tri potpuno različite utrke koje bi trebala pobijediti tri različita vozača, što je posebno, ' rekao je Dowsett.

'Sigurno, Rohan će ga morati pravilno gledati kao takmičara za Olimpijske igre sljedeće godine.'