12 medalja uključujući 8 zlatnih za paraolimpijske bicikliste tima GB

Sadržaj:

Sa trkom na stazi na Paraolimpijskim igrama u Riju, Velika Britanija je završila sa osvajanjem medalje na vrhu stola

2016-09-13

Biciklizam na stazi na Paraolimpijskim igrama u Riju pokazao se još uspješnijim nego na prethodnim Olimpijskim igrama za tim GB, s ukupnim brojem osvojenih medalja od 12 medalja, uključujući 8 zlatnih.

Utrka je počela 8. septembra, takmičenjima u poteri. Megan Giglia je osvojila zlato u ženskoj C1-2-3 3000 m pojedinačnoj potjeri, prije nego što su Sarah Storey i Crystal Lane osvojile zlato, odnosno srebro u C5 3000 m potjeri, a Steve Bate osvojio je zlato u muškoj poteri na 4000 m.

Drugi dan se sastojao od više pojedinačnih disciplina, sa sprintericama Sophie Thornhill i Jody Cundy koje su osvojile zlato u vožnji na hronometar za žene B i C4-5 na 1000 metara za muškarce. Louis Rolfe je potom potkrijepio stvari bronzom u muškoj vožnji na hronometar C2 3000m kasnije u toku dana.

Kadeena Cox postavila je novi svjetski rekord u osvajanju zlata u ženskoj vožnji na hronometar C4-5 na 500 metara - podvig koji je postao još značajniji činjenicom da je pobjeda došla manje od 24 sata nakon što je Cox otrčala do bronzane medalje u atletska disciplina, žene T38 sprint na 100m.

Posljednjeg dana trke, 11. septembra, Neil Fachie uzeo je srebro u muškoj vožnji na hronometar B na 1000 metara, prije nego što je Sophie Thornhill dodala svoj rezultat osvojivši bronzu u pojedinačnoj potjeri na 3000 metara, a Lora Turnham je osvojila zlato u slučaju.

Završni događaj sedmice bio je muški timski sprint C1-5 na 750 metara, a pobjednici su bili tim Velike Britanije Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth i Jody Cundy, postavljajući novi svjetski rekord 48.635 u procesu.

2016-08-17

U ponedjeljak, Mark Cavendish je započeo drugi dan omnijuma s kilogramom, u kojem je bio šesti s vremenom 1:02.86. Popravio je svoje šanse za postolje tako što je kasnije došao do trećeg mjesta u letećem krugu. Uprkos njegovim najboljim naporima da pobegne sa prednje strane i osvoji krug tokom trke za bodove, najbolje što je mogao da uradi bilo je četvrto mesto kroz mnoštvo sprinta. Završio je drugi ukupno, osvojivši srebro, svoju prvu olimpijsku medalju ikada.

Laura Trott se takmičila u ženskom omnijumu, zauzela je prvo mjesto i u eliminacionoj trci i u pojedinačnoj potjeri, a osvojila je i drugo mjesto u trci na grebanje. Sve u svemu, zaslužila je svoje mjesto na pobjedničkom postolju svojom drugom zlatnom medaljom na igrama u Riju. Ona je sada najuspješnija britanska atletičarka, sa četiri zlatne medalje na svoje ime.

Džejson Keni, Trottov verenik, takođe je došao sa više olimpijske slave. Ubrzo nakon Trotove pobjede na omniumu, Kenny je izašao na stazu da se takmiči u muškoj keirin. Završivši na prvom mjestu, osvojio je svoju treću zlatnu medalju u Riju. Sada ima šest zlatnih medalja, što je jednako broju Sir Chrisa Hoya. Između njih, Kenny i Trott sada imaju 10 olimpijskih medalja.

Rebecca James dodala je cilj tima Velike Britanije od ukupno 48 medalja u Riju osvojivši srebro u ženskom sprintu, a Katy Marchant je bila blizu i osvojila bronzanu medalju.

Ukupno tim GB je zaradio 12 olimpijskih medalja kroz biciklizam. 11 na stazi, a Chris Froome je osvojio bronzu u vožnji na hronometar, čineći ovu godinu najuspješnijom u inostranstvu za bicikliste Team GB.

2016-08-15

Timska potera za muškarce započela je vikend isporukom još jedne zlatne medalje, kao i novog svetskog rekorda od 3:50.26. Bila je to stvar izbliza, a Australijanac je rano preuzeo vodstvo, ali su ubrzo pali na tri igrača, a na kraju se metronomska efikasnost britanskog tima isplatila. Tim su činili Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy i Steve Burke. Ova trka je Sir Bradley Wigginsu donijela petu zlatnu medalju, što ga je učinilo najuspješnijim britanskim olimpijcem u historiji sa osam olimpijskih medalja uz njegovo ime.

U subotu je ženska timska potera zadržala zlatnu slavu postavivši još jedan svetski rekord od 4:10,23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker i Kate Archibald pobijedile su američku ekipu za cijele dvije sekunde, nakon što je propala američka taktika "brzog starta". Laura Trott je također ušla u historiju kao prva britanska olimpijka koja je osvojila tri zlatne medalje.

Rebecca James je debitirala na Olimpijskim igrama tokom keirina za žene i osvojila svoju prvu srebrnu olimpijsku medalju u procesu, nakon uspjeha dan ranije da je osvojila kvalifikacije za ženski sprint sa još jednim olimpijskim rekordom od 10,72 sekunde.

Nedjelja se pokazala kao još jedan uspješan dan za britanske atletičare jer su se Jason Kenny i Callum Skinner borili u potpunosti u britanskom finalu za muško sprintersko takmičenje. Kenny se pokazao kao taktički i fizički superioran u odnosu na Skinnera i zaradio svoju petu zlatnu medalju. Samo je Sir Chris Hoy osvojio više zlatnih medalja (za sada - Kenny se sutra vozi na Keirin), pa ako bude uspješan, ne možemo a da se ne zapitamo hoće li se možda naći na novogodišnjoj listi počasti..

Muški omnium je takođe počeo u nedelju, a Mark Cavendish predstavlja tim GB. U scratch trci završio je na šestom mjestu, nakon što je pobjegao raščišćen sa 13 krugova do kraja. U pojedinačnoj potjeri bio je drugi, samo nakon Lassea Normana Hansena iz Danske koji je postavio novi olimpijski rekord. Cavendishova eliminaciona trka nije išla baš po planu jer je u lošem vremenu zaronio niz bankinu, što je dovelo do zaglavljivanja u saobraćaju, što je rezultiralo izletom u plavu 'Azurnu obalu' i eliminacijom za samo 10 th mjesto.

12/08/16

Timski sprint

Četvrtak uveče se pokazao kao zlatni za tim GB na velodromu, sa muškim timskim sprinterima koji su osvojili prve zlatne medalje u biciklizmu na stazi na igrama za Veliku Britaniju. Uprkos tome što se nije smatrala favoritom zbog manje spektakularnih nastupa na prethodnim svjetskim prvenstvima, to nije spriječilo Veliku Britaniju da pobijedi aktuelnog svjetskog prvaka Novi Zeland s novim olimpijskim rekordom od 42,440 sekundi.

Tim, koji se sastoji od Jasona Kennyja, Phillipa Hindesa i Calluma Skinnera, donio je kući četvrto zlato do sada za tim GB u Riju 2016, čime je ukupan zbroj porastao na 15 medalja. To je također bila četvrta zlatna olimpijska medalja Jasona Kennyja, što ga čini jednim od najodlikovanijih britanskih olimpijaca ikada iza poput Sir Stevea Redgravea i Chrisa Hoya.

Skinner je imao veliki pritisak na njega da popuni treće mjesto koje je šestostruki olimpijski šampion Chris Hoy ostavio u poteri. 'To nije bio lak put', rekao je. 'Tako da je nevjerovatno doći ovdje i biti olimpijski šampion. Toliko smo naporno radili i to pokazuje da se isplati.'

Timska potraga

Ipak, prije toga, uspjeh na velodromu je već počeo tako što je ženska timska potjera postavila svjetski rekord tokom svoje kvalifikacione vožnje. Tim je zauzeo sedmo mjesto od devet timova i uspjelo je smanjiti četiri desetine sekunde od prethodnog rekordnog vremena od 4:13.683, koji je postavila Australija 2015. Sada se suočavaju s Kanadom u drugom kolu za plasman u finale.

Muška timska potera je takođe postavila najbrže vreme u svojoj kvalifikacionoj vožnji, završivši samo tri desetine izvan sopstvenog svetskog rekorda. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull i Steven Burke postavili su vrijeme 3:51.943, skoro tri i po sekunde ispred Danske, koja se kvalifikovala kao druga. Sada će se utrkivati na Novom Zelandu u polufinalu u petak.

Drumska utrka - 08.08.2016

S rutom koja je bila razbijena zbog opasnih spustova, cestovne trke u Riju tokom vikenda izazvale su toliko kontroverzi da je UCI bio primoran da skoči u svoju odbranu.

Ruta od 237,5 km uvelike je uticala na tim GB u muškoj trci. Očekivalo se da će Thomas podržati Froomea, ali nakon što je prekasno napustio napad, Geraint Thomas je gurao naprijed za medalju. Nažalost, srušio se na strmom spustu sa Vista Chinesa i, uprkos tome što se vratio i završio trku, nije bilo medalja za tim GB. Thomas je završio na 11. mjestu, a Froome je završio na 12. mjestu. Yates je završio na 15. mjestu. Ian Stannard i Steve Cummings nisu završili trku, nakon što su obojica hrabro skrenuli na prednjoj strani kako bi smanjili peloton u ranim fazama.

Sa samo tri biciklistkinje Team GB koje se takmiče u ženskoj trci, jasan fokus je bio na Armitstedu kao vođi tima. Nakon rane drame probušene gume na 10 km, što je dovelo do promjene bicikla, stigla je do glave pelotona.

Emma Pooley je predvodila peloton uz uspon i završila na 58. mjestu - jedno mjesto iza svoje saigračice Nikki Harris. Armitstead je završila na petom mjestu pošto je ispala u drugoj polovini uspona, okončavši sedmicu previranja razočarano. Od nje se očekivalo da vrati olimpijsku medalju i bila je favorit za podijum tokom nedjeljne trke. Ona sama tvrdi da suspenzija zbog britanskog antidopinga nije uticala na njeno razmišljanje tokom trke i da 'jednostavno nije mogla da se penje dovoljno brzo'.