Tom Pidcock dominira nacionalnim prvenstvom uoči Svjetskog prvenstva u ciklokrosu

Sadržaj:

Pružajući sve osim 14 vozača, Pidcock pokazuje dobru formu ispred Svjetskog prvenstva za tri sedmice

Tom Pidcock dojahao je do druge uzastopne pobjede na Britanskom državnom prvenstvu u ciklokrosu, postavljajući biljeg za predstojeće Svjetsko prvenstvo.

21-godišnjak je odjahao do udobne pobjede na stazi Shrewsbury, uprkos nesreći u prvom krugu, na kraju je pobijedio najbližeg rivala Bena Tuletta sa razlikom od 2 minute i 4 sekunde. Pidcockov timski kolega iz Trinty Racinga Cameron Mason završio je podijum za daljnjih 11 sekundi zaostatka.

Završivši na drugom ukupnom mjestu, Tulettov učinak bio je dovoljno dobar da osigura trenutnom juniorskom svjetskom prvaku titulu do 23 godine. Iako je bio punoljetan, Pidcock više nije bio čitljiv za titulu jer je već prešao na elitni nivo.

Promašivši sudar blizu startne linije, Pidcock je sebi otežao život nakon što je udario u stub u prvom krugu. Uspio je da se oporavi, a zatim je stvorio prednost od osam sekundi ispred Tuletta i Thomasa Meina.

Mein je na kraju izblijedio da bi ga Mejson pretekao dok je Pidcock krenuo naprijed, zaobilazeći sve osim 14 od 69 koji su završili.

Unaprijeđujući svoju dominantnu izvedbu, Pidcock će sada preuzeti ovu formu za Svjetsko prvenstvo u Dubendorfu, Švicarska za tri sedmice.

On će se takmičiti u Elite turniru po prvi put u svojoj karijeri protiv aktuelnog šampiona Mathieua van der Poela.

Dok je Van der Poel daleko očigledan favorit za dres duginih boja, Pidcock je tiho uvjeren da će se plasirati u prvih pet i potencijalno zabrinjavati podijum.

'Moja forma je dobra, nisam baš siguran koliko dobro, ali danas sam svakako išao prilično dobro i sigurno mogu da se nadogradim na tome,' rekao je Pidcock.

'Sada je poslovni kraj sezone. Želim da odem tamo [Dubendorf] i dobijem podijum, ali svi će biti na vrhu svoje igre. Bio bih zadovoljan sa prvih pet, ali sve se može dogoditi.'

U ženskoj konkurenciji, ponovo su zablistale U23 vozačice. Harriet Harnden je osvojila i Elite i U23 titulu, pobedivši Bethany Crompton i Annu Kay do nagrade.

Titulu za juniore za muškarce uzeo je Rory McGuire, a za juniore za žene Millie Couzens.