Rohan Dennis osvojio titulu u Australiji u vožnji na hronometar na debiju tima Ineos

Sadržaj:

Mithelton-Scott Luke Dubridge brani titulu na impresivan način

Rohan Dennis je započeo svoju karijeru u timu Ineos tako što je završio drugi iza Lukea Durbridgea iz Mitchelton-Scotta na državnom prvenstvu Australije u vožnji na hronometar u Ballaratu, Viktorija.

Svjetski šampion je drugu godinu zaredom osvojio titulu od Durbridgea, koji je prešao stazu od 37,5 km u vremenu od 46 minuta i 19 sekundi.

Durbridge je uspio pronaći 18 sekundi na Dennisu preko staze, uzevši svoju četvrtu titulu nacionalnog kronometra u karijeri.

Ovo je došlo nakon tesne trke na stazi u kojoj su dva vozača bila razdvojena za samo tri desetinke sekunde na pola puta. Durbridge je, međutim, bio u mogućnosti da se ubrza u završnim fazama kako bi na kraju prešao liniju sa jasnom pobjedom.

Novi Jumbo-Visma potpisao Chris Harper je završio podijum, iako u vremenu od 1 minute i 52 sekunde zaostatka od Durbridgea, kako bi kompletirao prva tri na svjetskoj turneji.

U ženskoj disciplini, 19-godišnja Sarah Gigante iz Tibco-SVB-a ostvarila je impresivnu pobjedu u elitnim kategorijama i kategorijama ispod 23 godine kako bi pobijedila vozačice WorldTour Grace Brown i Amanda Spratt do prve elitne titule.

Gigante je pobijedio Browna za devet sekundi na stazi dugoj 28,6 km, a Emily Herfoss je zaokružila podijum samo jednu sekundu ispod Browna. Osvajač bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu Spratt završio je daljnjih 31 sekundu zaostatka.

Ovi rezultati vožnje na hronometar su prvi okus velikih trkačkih vijesti od početka Nove godine. Sljedeće će biti ženske i muške utrke Tour Down Under koje se održavaju u Adelaideu, počevši od 16. odnosno 21. januara.

Međutim, vođenje tih utrka dovedeno je u pitanje od strane određenih dijelova biciklističke zajednice s obzirom na trenutnu krizu šumskih požara koja zahvata veći dio Australije.

Od početka septembra, požari su odnijeli živote 25 ljudi i stotine miliona životinja, uništavajući 2.000 domova u tom procesu.