Turneja Britanije 2020. za sukob sa WorldTour trkama

Sadržaj:

Utrka koja se održava između 6. i 13. septembra, u sukobu sa Vuelta a Espana, Binckbank Tour i kanadskim jednodnevnim trkama

Potvrđeni su datumi turneje po Britaniji 2020., nakon ranijih vijesti da će trka sljedeće godine početi u Cornwallu.

Utrka će početi etapom od 170 km od Penzancea do močvare Bodmin u nedjelju 6. septembra. Nakon osam etapa, utrka će biti završena u nedjelju 13. septembra.

Datumi početkom septembra znače da će se najduža britanska etapna trka sukobiti s dva WorldTour događaja za 2020. Završna etapa Vuelta a Espana održat će se istog datuma kada i početak Tour of Britain u Cornwallu.

U međuvremenu u zemljama Beneluksa, Binckbank Tour će se takođe završiti 6. septembra, a trka koja traje nedelju dana je pomerena sa uobičajenih datuma u avgustu, najverovatnije zbog Olimpijskih igara u Tokiju.

Ovo znači da će neki timovi WorldTour-a, posebno poput Team Ineos-a, biti opterećeni da obezbede timove i osoblje za tri etapne trke istovremeno.

Učinivši stvari još većom logističkom glavoboljom, poslednjih nekoliko etapa će se tada sukobiti sa Grand Prixom Montreala i Quebeca u Kanadi, što znači da se Tour of Britain sukobljava sa četiri WorldTour turnira ukupno.

Turneja po Britaniji će također činiti dio UCI-jevog novog kontroverznog formata utrke, UCI ProSeries, koji zamjenjuje odlazeću HC kategorizaciju sljedeće sezone.

Dalje informacije o ruti za turneju po Britaniji sljedeće godine bit će objavljene kasnije na jesen, nakon čega će uslijediti službeni događaj početkom 2020.

Ovogodišnje izdanje osvojio je Mathieu van der Poel iz Corendon-Circusa. Holanđanin je osvojio tri od osam etapa na putu do ukupne titule, pobijedivši Mattea Trentina iz Mitchelton-Scotta.