Tom Pidcock je sada svjetski prvak na e-biciklima

Sadržaj:

Yorkshireman je uzeo e-MTB svjetsku titulu i dodatno dokazuje da e-bicikli ne varaju

Fotografija: Bartek Wolinski/Red Bull

E-bicikli su za starije, e-bicikli su za one koji više ne mogu da voze bicikl, e-bicikli varaju, nikada ne bih bio uhvaćen mrtav na e-biciklu… Samo nekoliko replike koje se tako često izbijaju kad god pokrivamo svijet električnih ciklusa na Cyclist.

Pa, vrlo vjerojatno najtalentovaniji biciklista na svijetu, a svakako u Velikoj Britaniji, Tom Pidcock, upravo je postao svjetski prvak na električnim biciklima. I dalje ostajete pri tim tvrdnjama?

Uoči unosnog preseljenja u WorldTour carstvo Ineos Grenadiersa 2021., Pidcock je odlučio da se još jednom zabavi prije nego što postane ozbiljno. Ovaj 21-godišnjak je dodao još jednu žicu svom gudalu osvojivši e-MTB titulu na UCI MTB Svjetskom prvenstvu.

U uslovima poput močvare na stazi Leogang-Salzburgerland u Austriji, Yorkshireman ga je prebacio na turbo mod kako bi pobijedio Francuza Jeromea Gillouxa za čistih 35 sekundi i Danca Simona Andreassena za 49 sekundi i preuzeo titulu.

Uprkos tome što je imao 55 sekundi manje od Gillouxa nakon prvog kruga, Pidcockova klasa je blistala dok je snimio četiri najbrža kruga utrke u četiri preostala kruga da kući odnese duginu majicu sa munjom probijenom kroz sredinu.

U trci je bio i bivši svjetski šampion u ciklokrosu i legenda Sven Nys koji je završio 19., još jedan vozač koji sigurno nije stariji, vara ili ne može više da vozi svoj stari bicikl.

Jasno obožavatelj vožnje svog električnog bicikla, Pidcock je nakon pobjede na Instagramu napisao: 'Ha, ja živim za to. E-MTB svjetski šampion @iamspecialized @srammtb @redbulluk. Hvala na prilici @iamspecialized_mtb @trinityracing_ Uživao sam u svakoj sekundi'

Prije trke u srijedu, Pidcock je također objavio snimak sebe kako ga cijepa po stazi na e-MTB. Pustite da ga okretanje motora u zadnjem točku proklizava po blatnjavim uglovima, možete samo vidjeti kako se zabavlja.

Očigledno je da je Jorkširac imao sjajno staro vrijeme lutajući svojim električnim brdskim biciklom, malo olakšanja nakon što je bilo solidnih nekoliko sedmica za vozača i utrku do 23 godine u petak.

Na nedavnom elitnom svjetskom prvenstvu u cestovnoj utrci za muškarce u Imoli, Italija, Pidcock je osvojio 42. mjesto budući da je veći dio dana bio u glavnoj grupi. Zatim je odmah prešao na MTB, osvojivši dva kola Svjetskog kupa do 23 godine u sedmici.

U svakom slučaju, Pidcock je odvojio vrijeme da ode i osvoji e-MTB rainbow dres bio je dobra stvar za sport jer je pomogao da se dokaže da električni bicikli ne varaju, već su samo jako zabavni.

I ako su dovoljno dobri za Pidcocka, Nysa, Eddyja Merckxa, Seana Yatesa i Briana Robinsona, onda mislim da možemo sa sigurnošću reći da su e-bicikli dovoljno dobri i za nas.