Vuelta a Espana 2019: Astana je pobijedila u etapi 1 TTT i stavila Miguela Angela Lopeza u crveno

Sadržaj:

Dramom je ispunjena prva faza Vuelta a Espana 2019, ali dug je put do toga

Astana je osvojila timski hronometar prve faze na Vuelta a Espana 2019. i stavila Miguela Angela Lopeza u dres prvog crvenog lidera.

2019. i 74. Vuelta a Espana počela je danas u prekrasnom španskom gradu Torrevieja na španskoj Costa Blanci.

Večernji uslovi su bili skoro savršeni, toplo, suvo i sunčano uz samo blagi povjetarac, za uvodnu scenu koja je uvijek vjerovatno bila fešta brzine i jedna za elektrane da razgibaju svoje mišiće, bez značajnijeg uzvišenja promjena, i samo 13,4 km do prelaska.

Prvi tim koji je spustio startnu rampu (koja je prilično interesantno bila napravljena od soli) i stoga je postavila referentno vrijeme bili Tim Dimension Data, koji je pokrio stazu za 15 minuta 25 sekundi.

Očekivalo se da će Education First biti jedan od bržih timova, a istinski su bili prvi tim koji je probio barijeru od 15 minuta sa vremenom od 14 minuta i 58 sekundi

Vrijeme je trajalo dugo, a kako je Tejay van Garderen vodio tim preko crte, Amerikanac je bio virtuelni crveni dres.

Tim Ineos, koji je jahao za GC nade mladog britanskog vozača Taoa Geoghegana Harta, i renomirani superdomaći Wout Poels, izgledao je dobro u prvom odvajanju, ali je izmakao u drugoj polovini staze.

Team Sunweb je bio sljedeći koji je napravio pauzu od 15 minuta, ali i samo, sa vremenom od 14 minuta 56 sekundi, nadmašivši vrijeme Education Firsta za samo 2 sekunde da uđe u "hotseat". Ali trka je sada bila usijana jer je posljednjih pet timova u startnoj kući sadržavalo velike napadače.

Groupama FDJ objavila je novo najbrže vrijeme od 14 minuta i 55 sekundi, jednu sekundu ispred Sunweba, prije nego što je Astana preuzela vodstvo u većoj mjeri sa impresivnih 14 minuta i 51 sekundu, snažnom izvedbom koju je čak vidio i vođa tima, Miguel Angel Lopez, nakratko je odustao, iako se na kraju ipak vratio i završio sa svojim saigračima.

TTT favoriti Jumbo-Visma je imala katastrofalnu etapu, sa 4 vozača koji su udarili u palubu nakon što su iskliznuli na oštrom zavoju, očigledno zbog malo vode na stazi.

Dali su sve od sebe da povrate prisebnost, ali nije bilo tako i izgubili su mnogo vremena, definitivno ne ono što bi miljenik prije utrke Primož Roglić uopće želio, zatekao se na startu druge faze, 40 sekundi u kašnjenju, zajedno sa timskim kolegom Stevenom Kruijswijkom.

Deceuninck-QuickStep su se smatrali najbržim timom na putu, ali ih je na putu zadržao loše parkiran automobil tima Jumbo-Visma koji se bavio posljedicama incidenta. Završili su samo 2 sekunde iza Astane, i vjerovatno bi osvojili TTT.

Iako se činilo da je bilo puno drame za tako kratku fazu bez karaktera, realnost je da vremenski razmaci ne bi trebali imati veliki uticaj na ishod GC-a za ono što će uslijediti tri sedmice teških trka.

Etapa 2 će biti teška etapa, 199,6 km od Benidorma do Calpea, tako da bi prava GC trka trebala početi da se oblikuje skoro odmah.