Rat svjetova

Sadržaj:

Svjetsko prvenstvo na stazi u Londonu 2016. završeno je Britanijom na vrhu tabele medalja, ali šta to znači za Olimpijske igre?

Svi vole autsajdera. Osim trenera, sportista i tehničkih direktora. Vole brojke, preciznost i sigurnost, tako da za svaku uncu zadovoljstva koje britanski biciklizam mora doći sa svakom zlatnom olimpijskom medaljom, mora postojati i jednaka količina frustracije zašto vozači jednostavno ne daju najbolje rezultate u prije Svjetskog prvenstva.

Svjetovi 2012. bili su teška konkurencija, ali Australija je bila konačni pobjednik sa ukupno 15 medalja, uključujući osam zlatnih. Olimpijske igre su bile sasvim druga priča - tim iz Velike Britanije odnio je osam zlatnih medalja australijskoj. Događaj u kojem je Britanija zaista briljirala tokom Svjetskog prvenstva 2012. bila je timska potjera, postavljajući na tom putu novi svjetski rekord. Ove godine je, međutim, bila sasvim drugačija priča.

Keirin utrka na UCI Track Worlds 2016

Ed Clancy je otvorio postupak u finalu timske potjere, ali britanska četvorka je bila 0,6 sekundi zaostatka na polovini prvog kruga i bila je stalna borba da se to vrati. Za jedan krug do kraja su ga povukli i bili 0,15 sekundi ispred, da bi se raspali i izgubili od Australije za 1,1 sekundu. Kao posmatrač, osjećao se kao da su pustili pobjedu, a Clancy se slaže.

‘Teško je kada tako izgubiš u posljednjem krugu’, rekao je Clancy Cyclistu sljedećeg dana. 'Učinio sam dva dobra zaokreta, ali sam ja izgubio trku u posljednjem krugu. Izgubio sam volan i uprkos činjenici da sam se rano obavezao na dva velika zaokreta, to je bila strategija i ne ide uvek po planu. Osećate se kao da ste to izgubili za sve. Mogu se tješiti činjenicom da čak i da sam bio na volanu ne bi bio dovoljno brz.

‘Australija je završila veoma brzo, dok smo mi samo srušili u poslednjem krugu. Proveli smo dobru strategiju, ali je trebalo zadržati – svi smo se podržavali.’

Ali smanjenje od 0,6 sekundi u prvom krugu nije mogla biti strategija, zar ne?

Kierin finale, UCI Svjetsko prvenstvo na stazi 2016

'Strategija je bila da napravim 12,5 [drugi] početni pola kruga i isporučim tim u krugovima od 14,0 sekundi, što sam uočio jer uopće nisam bio na treningu 'čovjek jedan' od mog operacija leđa. Bio sam stavljen u duboku tačku jer se Burkey [Steven Burke] mučio cijelu sedmicu, tako da je to bilo malo kockanje, ali je dobro funkcioniralo.

‘Dobro sam odradio svoj drugi krug i molio sam se da je to to. Brad [Wiggins] i [Owain] Doull su bili toliko jaki u prethodnim rundama i samo su sredili zadnji dio trke i ne bih morao ponovo vidjeti prednji dio. Ali kada sam ponovo vidio prednji dio u onom posljednjem skretanju, jednostavno nisam imao noge.

'Uobičajeno, da sam bio u punoj kondiciji, volio bih da mislim da bih mogao brzo baciti pola kruga, vratiti se i zadržati, ali sinoć sam pokušao da se sklonim s puta što je brže moguće i sjednem pozadi, ali jednostavno nisam mogao izdržati. Ništa mi nije ostalo.

‘I dalje smo išli jednako brzo kao što smo prošli cijelo takmičenje, ali Australci su to pojačali bolje od nas i to je bilo to. Iskreno, razočaravajuće, ali ako razmislite o tome odakle smo došli i gdje još možemo ići prije avgusta, mislim da je i dalje prilično pozitivno.’

GB potera na stazi

Sa Clancyjem u punoj kondiciji, British Cycling sugerira da bi se uvodno poluvrijeme svelo na mnogo respektabilnije vrijeme, s krajnjim ciljem da prođe ispod 3:50. Međutim, vrijedi istaći da ni australski sastav nije bio u punoj snazi. Alex Edmondson nije bio prisutan, a nije bio ni Jack Bobridge, za kojeg se kaže da sam vrijedan punu drugu vremensku razliku.

U ženskom timu to je takođe priča o dva poluvremena. Nevjerovatan nastup Laure Trott doveo je do toga da je osvojila dvije svjetske titule – trku na grebanje i omnium – što joj je dovelo do sedam. Način na koji je odjahala s terena sa takvom finoćom tjera vas da se zapitate postoji li neko ko je može pobijediti.

Becky James je stigla do finala keirina, ali je dozvolila sebi da bude uboksana i na kraju ni ona ni odlazeća šampionka Anna Meares (Australija) nisu imali ni blizu sirove vatrene moći Kristine Vogel (Njemačka). Da li ona to može da preokrene, takođe je potpuna nepoznanica, jer je 2012. prebačena u korist Viktorije Pendleton.

Onda, naravno, postoji pitanje Marka Cavendisha i njegovog mjesta u omnijumu. Nema sumnje da će njegov nastup sa Wigginsom u Medisonu ući u istoriju kao jedan od njegovih velikana, ali da li je to zapravo dovoljno da mu obezbedi mesto u avionu za Rio?

Pobjednici australijske potere i Bradley Wiggins

Shane Sutton je bio prilično glasan u svom mišljenju da će, ako Cavendish želi voziti stazu na Olimpijskim igrama, morati u potpunosti da se posveti programu staze i da je malo vjerovatno da će to učiniti ako vozi u potpunosti tri sedmice Giro-a i turneje (da ispuni svoje zahtjeve za podatke o dimenziji).

Postoji i problem ograničenih mjesta u timu. Tim na stazi je sastavljen od vozača izdržljivosti i sprintera, a postoji pet mjesta za izdržljivost za Britance. Timski jurišni tim ima četiri člana, tako da idealno BC treba da odvede pet goniča na Olimpijske igre (u slučaju povrede) sa idejom da bi se jedan od njih mogao udvostručiti u omnijumu. Da bi Cavendish osigurao svoje mjesto u toj grupi petorice, morat će dokazati da može ući u timsku poteri ako bude potrebno, što je težak zadatak nakon nastupa Jona Dibbena u trci za bodove. Wiggins misli drugačije.

‘Mislim da će otići – mislim da će ga izabrati’, kaže nam Wiggins. „Cav ne mora to da radi, on samo želi olimpijsku medalju. On može imati jednu od mojih ako ne pobijedi. Siguran sam da bih mu mogao dati bronzu ili tako nešto.’