Ko su favoriti za elitno Svjetsko prvenstvo u cestovnom prometu za žene 2021?

Sadržaj:

Holandski tim nastoji izbjeći ponavljanje Olimpijskih igara

Elitna ženska drumska trka UCI Svjetskog prvenstva 2021. trebalo bi da se održi u subotu 25. septembra i teren je potpuno natrpan. Teško je još jednom pogledati dalje od holandskog tima, ali kao što smo vidjeli na Olimpijskim igrama, sve se može dogoditi. Evo nekih od ključnih imena koje treba pratiti…

Annemiek van Vleuten, Holandija

Starost: 38

Trgovački tim: Movistar tim

Best Elite Women's Road rezultat: 1. (2019.)

Bit će zanimljivo vidjeti kako će holandski tim reagovati na Svjetskom prvenstvu nakon njihovog manje od očekivanog nastupa na Olimpijskim igrama. Zacrtani kako bi osvojili barem jednu medalju - zlato na kartama - shvatili su da je Anna Kiesenhofer ispred tek nakon linije. Van Vleuten je ipak osvojio impresivno srebro, a potom i zlato u vožnji na hronometar, a dugini dres je sada na vidiku. Ova godina je bila veoma uspešna za nju, pobedila je na Tour of Flanders 10 godina nakon poslednje trke, i Ladies Tour of Norway nakon četiri etape. Završila je druga iza Demi Volering u Liège-Bastogne-Liègeu – svoje reprezentativne saigračice za predstojeće Svjetsko prvenstvo. Što se tiče saigrača, Anna van der Breggen je u posljednjoj godini kao profesionalna vozačica. Ako odnese pobjedu u Flandriji, koncept bez duginog dresa u pelotonu sljedeće godine je zaista zanimljiv. Ali kako je van Vleuten prethodno osvojila elitno Svjetsko prvenstvo u cestovnim utrkama za žene 2019. godine, ona će sigurno nastojati da doda još jednu svojoj palmare koja stalno raste.

Marianne Vos, Holandija

Starost: 34

Trgovački tim: Jumbo-Visma

Najbolji rezultat: 1. (2013.)

Svjestan sam da sam upao u istu zamku na koju smo se susreli prije Olimpijskih igara, a to je da se previše diže holandski tim. Ali šta je omiljeni komad bez Marianne Vos? Jedna od legendi biciklizma svih vremena koja je osvojila skoro svaku trku u kalendaru, već je ostvarila pobedu u Gent-Wevelgemu – prvu pobedu za novi ženski Jumbo-Visma tim – i Amstel Gold Race 2021. U julu osvojila je svoju 30. etapnu pobjedu na Giro d'Italia Donne, s višestrukim pobjedama koje su se širile kroz sprintove, uspone i hronometar. Trostruka svjetska prvakinja u cestovnom prometu nedavno je ostvarila tri pobjede na Simac Ladies Touru krajem avgusta, pobjedivši u prologu u vožnji na hronometar i posljednje dvije etape sprinta. Šampion šampiona, uvek je pripazi.

Lotte Kopecky, Belgija

Starost: 25

Trgovački tim: Liv Racing

Najbolji rezultat: 75. (2016.)

Lotte Kopecky je uživala u uspješnoj sezoni 2021. koja je bez sumnje dovodi u borbu za dres duge boje. Ova 25-godišnjakinja je početkom godine osvojila popločanu Le Samyn des Dames nakon početnog razočaranja u Omloop-u, a zatim je zadržala svoje nacionalne titule iu drumskoj trci i u vožnji na hronometar. Nadalje je dominirala na Lotto Belgium Touru u junu. Njeno treće mjesto na drugoj etapi napredovalo je do prvog na trećoj etapi, osvojivši generalnu i bodovnu klasifikaciju dok je bila druga u planinama. Nakon 4. mjesta na Olimpijskim igrama, Kopecky se oporavila od povrede i pobijedila u finalnoj fazi Ceratizit Challenge-a od strane La Vuelte ispred Elise Longo Borghini. Belgijski tim uključuje Jolien D’Hoore, Kopeckyjevu partnericu na putu za Madison, koja je najavila svoje planove da se povuče na kraju sezone. Također će biti uključene Shari Bossuyt, Kim de Baat, Valerie Demey i Jessie Vandenbulcke.

Lizzie Deignan, Velika Britanija

Starost: 32

Trgovački tim: Trek-Segafredo

Najbolji rezultat: 1. (2015.)

Lizzie Deignan će voditi reprezentaciju Velike Britanije na svjetovima, i dat će sve od sebe da ponovi svoj prethodni uspjeh na turniru. Na Tour de Suisse ove godine osvojila je drugu etapu u Frauenfeldu. Njena pobjeda je rezultirala pobjedom u generalnoj klasifikaciji za jednu sekundu nad Elise Chabbey, a Deignan je odnio bodove i plasman u planine. Velika Britanija šalje uzbudljiv tim uz Deignana, uključujući Annu Shackley – njenu partnericu u cestovnoj utrci na Olimpijskim igrama u Tokiju – i Jossa Lowdena koji bi uskoro trebao preuzeti rekord za sat vremena. Bivša nacionalna šampionka Alice Barnes, Anna Henderson i La Choralise Fourmies Féminine pobjednica Pfeiffer Georgi su također uključene.

Ime: Emma Norsgaard, Danska.

Starost: 22

Najbolji rezultat: 61. (2020.)

Ema Norsgard je označena od strane Elise Longo Borghini kao osobu koju treba gledati za predstojeću trku svetskog šampionata, i lako je shvatiti zašto. Danska nacionalna prvakinja je na Giro d’Italia Donneu bila u međusobnom sukobu sa brzom finišerom Lorenom Wiebes, i na kraju pobijedila na etapi 6. Na najdužoj etapi, pobijedila je Coryn Riveru i Marianne Vos do crte u Colico. Norsgaard je također osvojio niz drugih mjesta na Omloopu, Le Samyn i Scheldeprijs. Ali na utrci Ceratizit Festivala Elsy Jacobs je zaista zablistala, njene pobjede u etapi 1 i 2 rezultirale su generalnim plasmanom, bodovnom klasifikacijom i pobjedama u klasifikaciji mladih. Možda ne privlači toliko pažnje kao imena u holandskom timu, na primjer, ali radujem se što ću vidjeti kako ona vozi. Norsgaard će biti na startnoj liniji zajedno sa Cecilie Uttrup Ludwig, Amalie Dideriksen, Maritom Jensen, Rebeccom Koerner i Julie Leth.

Elitno svjetsko prvenstvo u cestovnim utrkama za žene održat će se u subotu, 25. septembra. Posjetite naš vodič za sve detalje o tome kako gledati UCI Svjetsko prvenstvo 2021.